CV Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2020

CV’nin açılımı Curriculum Vitae’dir yani özgeçmiş anlamına gelir.


Mesleki ve akademik kariyerinizde ne kadar iyi olursanız olun iş başvurularınızda kendinizi doğru ifade edemediğiniz taktirde başarısızlık kaçınılmazdır.

1. Öncelikle kendinizi "İK" biriminin yerine koyarak kısa cümleler ile net bilgiler verin.

Deneyimlerinizi ,edindiğiniz sertifikalarınızı ve yeteneklerinizi CV'ye aktarırken konu başlıklarına ait tüm detay bilgileri açıklamak etkili olduğunu sandığımız büyük bir yanılgıdır, ön başvuru süreci sizin yetkinliğinizin var olup olmadığını filtreler , detay bilgiler ise yüzyüze görüşmede önem kazanır.

2. Özet Bilgi ile özgün olun.

Hangi meslek dalında olursanız olun özgün ve samimi ifadeler ile kendinizden özet bilgi olarak bahsedin. bu sizi alışılagelmiş yapay ve kopya CV metinleriden ayırır ve öne çıkmanızı sağlar.

3. Sosyal medya fotoğrafları değil/ Vesikalık fotoğraf ile CV oluşturun

Psikologlar insan hakkındaki düşüncelerin %50'sini ilk intiba oluşturduğunu belirtmektedirler, vesikalık fotoğraflarınızda olabildiğince pozitif ,kendinizi kasmadığınız resimler olmalıdır.

4. Karmaşık metinlerden oluşan E-Posta yerine adsoyad@mail.com

E-Posta ile her ne kadar alakanız olmasa da adınız ve soyadınız ile Gmail, Yandex ve türevi bir çok alternatif mail kanalı ile kendinize E-Mail adresi açabilirsiniz. Böylelikle size geri dönüşler yapmak için çaba sarf eden "İK" birimine hem göz yorgunluğu hem de vakit kaybı vermemiş olursunuz.

5. İmla hatası tüm sürecinizi kritik hale getirir.

CV 'nizi hazırladıktan sonra en az 2 defa tekrar gözden geçirip kontrol edin , yazım esnasında göze çarpmayan noksanlıklar daha sonradan negatif etki yaratabilir ,mümkün ise çevrenizden CV'nizi incelemesi konusunda yardım alabilirsiniz. Sizin o anda göremediğiniz hataları dışarıdan bir göz daha kolay fark edecektir.

6. Linkedin Optimizasyonu

Adaylar artık işverenler tarafından sosyal medyada da takip ediliyor, adayın sosyal medya profil ve paylaşımlarını da inceleyen işveren sayısı artıyor. Sosyal medyayı kariyerin için avantaja dönüştürebilir, katıldığın aktiviteler ve iş dünyasına yönelik ilgi alanlarınla zenginleştirebilirsin. Bunu yaparken Linkedin optimizasyonunu doğru şekilde tamamlamalı ve sürekli geliştirmelisin.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör